Το διαβατήριο, ένα έγγραφο που δεν είχα δει σχεδόν ποτέ στη ζωή μου, έγινε ένα έγγραφο ζωτικής σημασίας για εμένα κατά τη διάρκεια του ταξιδιού. Ευτυχώς, είχα διαβατήριο για να το επιδεικνύω όπου χρειαζόταν και να αποδεικνύω ότι ήμουν κάτω των 18 ετών, ώστε να έχω πρόσβαση σε διαφορετικές μορφές υποστήριξης και στα δικαιώματά μου ως παιδί. Γι' αυτό φρόντιζα να μην το χάσω. Δυστυχώς, κατά τη διάρκεια του ταξιδιού, το έχασα. Τότε ένιωσα πραγματικά απροστάτευτος και ανήσυχος και είχα να αντιμετωπίσω πολύ δύσκολες καταστάσεις. Από την εμπειρία που είχα, ήξερα ότι ήταν πολύ σημαντικό να έχεις ένα έγγραφο για να λάβεις την απαιτούμενη υποστήριξη αλλά και για να αποδεικνύεις την ύπαρξή σου στους άλλους.

 

Να προσέχεις να μην χάσεις το διαβατήριό σου ή οποιοδήποτε άλλο έγγραφο με το οποίο μπορείς να αποδείξεις την ταυτότητά σου και την ηλικία σου. Να τα έχεις πάντα μαζί σου, αυτά τα έγγραφα ανήκουν σε εσένα. Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να σου ζητήσει αυτά τα έγγραφα, εκτός των αρχών προστασίας παιδιών και της αστυνομίας. Εάν δεν έχεις, κάνε αίτηση για να λάβεις ένα όσο το δυνατόν πιο γρήγορα.