Στην πατρίδα μου βοηθούσα την οικογένειά μου δουλεύοντας μαζί με τον πατέρα μου που ήταν μαραγκός. Όταν ήρθα στον νέο τόπο, ο ρόλος που είχα μέσα στην οικογένειά μου δεν ήταν πλέον τόσο σημαντικός. Αποφάσισα, λοιπόν, να ενημερώσω τους ανθρώπους γύρω μου σχετικά με τις δεξιότητές μου ως ξυλουργός, γεγονός που μου έδωσε επιπλέον ευκαιρίες για το μέλλον μου που διαφορετικά δεν θα λαμβάνονταν υπόψη. Το ότι θυμήθηκα σε τι είμαι καλός με βοήθησε να νιώσω σημαντικός ως άτομο στο νέο μέρος όπου ζούσα και δεν με γνώριζε κανείς. Επίσης, προσπάθησα να βοηθήσω τους ανθρώπους γύρω μου να καταλάβουν ποιος είμαι και σε τι είμαι καλός. Παρατήρησα ότι αυτό βοήθησε τους γύρω μου να με βλέπουν με διαφορετικό τρόπο και να με εκτιμούν ως μέλος της κοινότητας. Έχοντας αυτοπεποίθηση σχετικά με το τι μπορώ να κάνω και τι θα ήθελα να πετύχω, μου παρουσιάστηκαν νέες ευκαιρίες.

 

Να εκτιμάς και να μοιράζεσαι τις εμπειρίες, τις δεξιότητες, τις προτεραιότητες και τις φιλοδοξίες σου για να έχεις περισσότερες ευκαιρίες στη νέα χώρα.